plaża

Wakacje rządzą się swoimi prawami. Choć na co dzień raczej unikamy oddziaływania silnego światła słonecznego, to w wakacje – zwłaszcza nad morzem – przyjmujemy jego wyjątkowo duże dawki. Jak zabezpieczyć się przed ich negatywnym działaniem, by jedynym wspomnieniem wakacji była piękna opalenizna, a nie ciągłe wizyty u dermatologa?

Bezpieczne opalanie – o czym pamiętać?

  1. Nawet najlepszy krem do opalania nie uchroni Twojej skóry od samego momentu nałożenia go na jej powierzchnię. Musi on wsiąknąć w skórę, by móc w pełni działać. Dlatego kremem do opalania smarujemy się jeszcze na pół godziny przed wyjściem na zewnątrz.

 

  1. W trakcie opalania krem stale się ściera. Zwłaszcza w miejscach narażonych na oddziaływanie piasku i ręcznika. Dlatego warto pamiętać o konieczności nakładania kremu co godzinę lub dwie – w zależności od wrażliwości naszej skóry i intensywności padania światła słonecznego.

 

  1. W szczególny sposób warto pamiętać o ochronie oczu, ramion i twarzy. Okolice te należy smarować częściej i to najlepiej dwukrotnie częściej.

 

  1. Ochrona dziecka przed słońcem powinna odbywać się w oparciu o krem z przeznaczeniem dla konkretnego przedziału wiekowego. Krem dla dorosłych może wywołać u dziecka reakcję alergiczną. Pamiętajmy też o tym, by miał on możliwie najwyższy filtr (około 50).

 

  1. Unikamy opalania w godzinach 11-15. Wtedy siła oddziaływania promieniowania ultrafioletowego jest najwyższa. Pod żadnym pozorem nie warto „przyspieszać” procesu opalania, wykorzystując w tym celu najsilniejsze światło słoneczne.

 

  1. Jeśli zamierzamy pływać, skóra musi być pokryta olejkiem wodoodpornym. Należy pamiętać o tym, by unikać tzw „wysychania na Słońcu”. Kropelki wody działają jak niewielkie szkła powiększające, które skupiają energię słoneczną i potęgują jej działanie na skórze.

 

Jak bezpiecznie się opalać?

Bezpieczne opalanie nie polega wyłącznie na kąpielach słonecznych w określonym czasie, nakładaniu na siebie olejków i sumiennym wypełnianiu wszystkich obowiązków wynikających ze zdrowego rozsądku. Zbyt częste opalanie może znacznie przyspieszyć procesy starzenia się skóry i tym samym – powstawanie zmarszczek. Niestety nie jest to jedyny skutek nadmiernego opalania. Negatywne efekty mogą być znacznie bardziej poważne.

 

  1. Czerniak – niebezpieczny, złośliwy nowotwór skóry. Powstaje na wskutek bardzo intensywnych oparzeń słonecznych.

 

  1. Unikaj solarium! Jeszcze jakiś czas temu pokutowała opinia, że pójście do solarium „uodparnia” skórę na przyjęcie dużych dawek UV. Okazuje się jednak, że takie zachowanie zwiększa prawdopodobieństwo powstania raka i innych, „odsłonecznych” chorób skóry.

 

  1. Oparzenia słoneczne bardzo często doprowadzają do powstania przebarwień skóry. Same w sobie nie są one jeszcze nowotworem, ale mogą one doprowadzić do jego powstania.

 

  1. Poparzenie słoneczne wpływa również na jakość włókien kolagenowych i odporność skóry. Po zbyt długim opalaniu, traci ona swoje właściwości ochronne. Ponadto promienie UV sprawiają, że skóra staje się szorstka i traci swoja jędrność i gładkość (staje się też ziemista)