Jak zachęcić dziecko do ruchu?

W dzisiejszych czasach dzieci wolą spędzać całe dnie przed komputerem lub z tabletem czy telefonem komórkowym w ręku. Niechętnie wychodzą na podwórko, a spotkania z przyjaciółmi często odbywają się w sieci, a nie w realnym świecie. Dzieciom brakuje ruchu, co często skutkuje nadwagą i złym samopoczuciem, dlatego trzeba zachęcać je, by aktywnie spędzały wolny czas. Zobacz, w jaki sposób możesz namówić swoje dziecko do ruchu.

Zabawa na świeżym powietrzu

Najskuteczniejszym sposobem jest wspólne spędzanie czasu i po prostu zabawa razem z dzieckiem. W zimie możecie wspólnie jeździć na łyżwach lub na nartach, a w lecie organizować wycieczki na rowerach lub grać w piłkę. Nie zawsze inicjatywa wyjścia na podwórko wychodzi od dziecka, czasem to właśnie rodzice powinni zainicjować jakąś ciekawą i aktywną formę spędzenia wolnego popołudnia.

Najważniejsze, by zabawa była, ciekawa, aktywna i zainteresowała dzieci. Czasem możesz zaproponować coś zupełnie szalonego i niespodziewanego, jak na przykład bitwę bombami wodnymi. Dużo ruchu i dużo świetnej zabawy gwarantowane. Ciekawy może również okazać się rowerowy wyścig lub po prostu zawody z nagrodami, w postaci słodkiego podwieczorku.

Dzieci lubią rywalizować i chętnie skorzystają z okazji do pokonania w różnych zawodach swoich rodziców. To może ich zmotywować do sportowej zabawy i wysiłku, dlatego spróbuj od czasu do czasu namówić w ten sposób swoje dziecko do takiej ciekawszej formy aktywności i ruchu.

Przedstaw możliwości

Zachęć swoje dziecko do uczestnictwa w zajęciach dodatkowych. Pozwól mu samemu wybrać te, które mu się spodobają i zachęcą do spróbowania swoich sił. Najlepiej jeśli twoje dziecko będzie chciało przynajmniej raz uczestniczyć we wszystkich zajęciach, które ma do wyboru, by mogło obiektywnie dokonać selekcji.

Niezależnie od tego, czy twoje dziecko wybierze piłkę nożną, basen, karate, babingtona czy na przykład akrobatykę, to cel będzie osiągnięty, ponieważ twoja pociecha zacznie aktywnie spędzać czas. Jeśli dziecko będzie zadowolone z wyboru zajęć, nie będziesz musiał nakłaniać go do uczestnictwa w treningach, bo samo zacznie mocniej angażować się w uprawianie tego sportu.

Gdy twoje dziecko będzie chciało zmienić zajęcia na inne, ponieważ zaczną go nudzić lub po prostu przestaną mu się podobać, to pozwól mu na to. Okres dorastania to czas na to, by nasze pociechy poznawały różne dziedziny sportu i szukały swoich zainteresowań. Kluczem do sukcesu jest zadowolenie dziecka z uprawiania sportu, który przypadnie mu do gustu.

Rozwijaj zainteresowania swojego dziecka

Jeśli twoje dziecko odnajdzie już dziedzinę sportu, która będzie go interesowała, zrób wszystko by wesprzeć go w tej aktywności. Pozwól mu na częste treningi i zainwestuj w specjalny strój lub sprzęt. Jeśli będzie chciało wyjechać na obóz sportowy, by podszkolić swoje umiejętności, wesprzyj go w tej decyzji.

Ważne, by dziecko czuło twoje wsparcie, nawet jeśli na początku nie będzie odnosiło żadnych sukcesów. Medale i puchary nie są tak ważne, jak zdrowie i dobre samopoczucie naszych dzieci, dlatego warto je wspierać i namawiać do aktywności. Najważniejsze, by dzieci chciały uprawiać sporty i aktywnie spędzać czas i potrafiły się przy tym świetnie bawić.