parasolka

Deszczowa pogoda za oknem sprawia, że większość dzieci zaczyna się nudzić, bo jak tu wyjść na podwórko, gdy pada deszcz i jest chłodno. Jednak takie dni wcale nie muszą być nudne! Wystarczy odrobina kreatywności, ciekawy pomysł i świetna zabawa gwarantowana. Jak to zrobić? Zobacz, jak zapewnić dziecku rozrywkę w deszczowe dni.

Zabawy plastyczne

Dzieci bardzo lubią wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne, możesz więc zapewnić im ciekawą rozrywkę, proponując im malowanie farbami za pomocą pędzla lub palców, lepienie z plasteliny lub ciastoliny, wycinanie lub rysowanie.

Możesz zaproponować nietypowe techniki malowania, na przykład za pomocą małych gąbeczek maczanych w farbach lub wykorzystując przygotowane wcześniej szablony. Zamiast zwykłych wycinanek, z których dzieci mogłyby przygotować drobne elementy do naklejania, zaproponuj im guziki, piórka lub kolorowe pomponiki. Dzięki temu zabawa będzie ciekawsza, a prace które powstaną bardziej oryginalne.

Jeśli nie masz w domu ani plasteliny ani ciastoliny, zrób dla dzieci masę solna, z której lepi się równie fantastycznie. Potrzebujesz jedynie szklankę soli, szklankę mąki i odrobinę wody, chwila zagniatania i już można tworzyć niesamowite figurki. Wspaniała rozrywka gwarantowana.

Budowanie wyjątkowego domku

Zaproponuj dzieciom zabawę w budowanie domu, takiego niezwykłego i wyjątkowego. Ustaw kilka krzeseł i nakryj je dużym kocem lub prześcieradłem. Nie zapomnij o drzwiach i oknach oraz o wyposażeniu waszego wyjątkowego domku. Spraw dziecku radość i pozwól mu przenieść się do krainy fantazji… teraz to nie jest już tylko kilka krzeseł przykrytych kocem, ale wspaniała budowla, która ma swoje określone zadanie.

Każde dziecko uwielbia takie wyjątkowe domki, które przy odrobinie wyobraźni stają się namiotem Indian, zamkiem rycerskim, kryjówką detektywów lub bazą wojskową i zapewniają wspaniała zabawę na wiele deszczowych dni.

Eksperymenty

Dzieci uwielbiają poznawać nowe rzeczy, interesuje je wszystko co zawiera odrobinę tajemniczości i nie do końca wiedzą jakiego efektu końcowego mają się spodziewać. Dlatego też, w deszczowe dni świetnie sprawdzą się przeróżne eksperymenty, które możesz wykonać w domu.

Wiele emocji dostarczy stworzenie wulkanicznej lawy w szklance wypełnionej olejem (2/3 wysokości) i wodą (1/3 wysokości). Wystarczy, że dodasz do niej kilka kropli barwnika, który sprawi, że w szklance pojawi się wiele kolorowych bąbelków, a gdy wrzucisz tabletkę musującą rozpocznie się prawdziwy spektakl. Bąbelki zaczną szaleć i przypominać erozję wulkanu. Każde dziecko będzie patrzyło z zapartym tchem i na pewno nie raz usłyszysz Wow!

Dzieci zainteresuje również mieszanie kolorów farb w mleku. To również doskonała lekcja, która pokaże, jak z kolorów podstawowych powstają kolory pochodne. To naprawdę bardzo ciekawa i pouczająca rozrywka.

Skoki przez kałuże

Gdy na dworze przestanie już padać, a zza chmur zacznie przebijać się słońce, ubierz dzieci w gumowce i pozwól im poskakać przez kałuże. To wspaniała zabawa, którą kochają dzieci w każdym wieku.

Deszczowa pogoda wcale nie musi oznaczać nudy. Możesz zaplanować swoim dzieciom dzień pełen atrakcji, wystarczy naprawdę niewiele, by zapewnić im ciekawą rozrywkę.